
Obě společnosti v minulých dnech vydaly městu certifikáty, dle kterých je zřejmé, v jaké míře se díky aktivitě Vizovjanů v této oblasti podařilo v roce 2024 ušetřit životní prostředí.
Elektrospotřebiče jsou běžnou součástí našeho každodenního života a jen těžko si jej bez nich dokážeme představit. Elektroodpad je tak v současné době jedním z nejrychleji rostoucích druhů odpadu. Pro zajištění sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení si Vizovice vybraly ke spolupráci kolektivní systémy ASEKOL a Elektrowin.
Elektroodpad obsahuje řadu zdraví škodlivých materiálů a díky zajištění jeho ekologické recyklace přispíváme k ochraně životního prostředí. Recyklace navíc umožňuje opětovné materiálové využití a patří mezi základní principy cirkulární ekonomiky.
Dle obdržených certifikátů občané Vizovic v loňském roce odevzdali celkem 36,5 tuny starých elektrospotřebičů. A co to pro ochranu životního prostředí znamená? Že se podařilo ušetřit více než 23 tun druhotných surovin, tedy železa, hliníku a mědi, dále se ušetřilo 20 501 litrů ropy a uspořilo se 218 MWh energie. Díky zodpovědnosti obyvatel města také došlo ke snížení emisí skleníkových plynů CO2 o 241 tun.
„Věříme, že občané města budou i nadále přistupovat k třídění odpadů zodpovědně a svým počínáním budou dále snižovat produkci směsného odpadu, jenž pak končí na skládkách. Odhozením starého elektrozařízení do popelnice se totiž tento odpad, který často obsahuje mnoho nebezpečných materiálů, ale také znovu využitelných surovin, nedostane na recyklační linku, a to je škoda,“ uvedl místostarosta Vizovic David Mazůrek a vyzval k tomu, aby lidé co nejvíce využívali sběrného dvora či dalších partnerských sběren druhotných surovin.
Jiří Žůrek
PR manažer