
Kříž pocházející z roku 1878 se skládá z celkem 13 dílů a naposledy byl restaurován v roce 2008. Práce však tehdy byly provedeny v nedostatečném rozsahu a kvalitě. Proto si celkový technický stav této památky po ani ne dvaceti letech vyžádal další, tentokrát rozsáhlejší zásah restaurátora. Zejména vodorovné plochy nesly známky výrazného biologického znečištění mechy a lišejníky. Reliéf Panny Marie v přední části kříže byl v minulosti nevhodně vizuálně doplněn zejména v oblasti hlavy, která byla namodelována zcela znovu a svým vizuálním pojetím neodpovídala charakteru díla.
Jak se ale zjistilo po zahájení prací, některé prvky byly v ještě daleko horším technickém stavu, než se předpokládalo. Proto nemohlo být restaurování kříže z důvodu technické a technologické náročnosti prováděno na místě. V březnu tohoto roku byl tedy kříž demontován a odvezen do slušovického ateliéru sochaře Matěje Bednaříka, který byl realizátorem obnovy. Restaurátor při své práci dával důraz především na maximální zachování původních kamenických struktur, přičemž technologie a způsob restaurování v maximální možné míře respektovala originální historický materiál včetně patiny. „Hlavním cílem bylo provést revitalizaci poškozených částí, a tak navrátit dílu původní estetické kvality a prodloužit jeho životnost,“ uvedl Matěj Bednařík. Památka se dočkala mimo jiné i zpevnění pomocí nerezových závitových tyčí, které jsou umístěny uvnitř kříže. Došlo také k pozlacení litinové skulptury Krista, jež při posledních restaurátorských pracích provedeno nebylo.
Součástí zakázky byla také úprava terénu v okolí základu tak, aby se maximálně předešlo hromadění nežádoucí vlhkosti v povrchových vrstvách kamene. V současnosti je tedy kříž již opět na svém místě.
Obnova kříže u mostu na Chrastěšov v obci Vizovice na parc. č. 2473/7 k.ú. Vizovice je spolufinancována Zlínským krajem. Celkové náklady na restaurátorské práce činily 295 tisíc korun, částkou ve výši až 140 400 korun přispěje na renovaci kraj.
Jiří Žůrek
PR manažer